Кожного разу коли ми вчиняємо щось, що впливає на інших людей або зачіпає загальносуспільні інтереси, ми маємо справу з питаннями правового характеру. Щоб наші дії та рішення належно сприймалися та визнавалися іншим людьми при вирішенні правових питань необхідно спиратися на загальновизнані суспільні цінності, порядки та правила, а також належним чином фіксувати свої дії та рішення.
Існуючі в нашій державі правопорядок та рівень взаємовідносини між людьми дозволяють в більшості побутових ситуацій діяти не замислюючись над правовою стороною поведінки та розраховувати на певну реакцію зі сторони інших людей.
Але є питання, вирішення яких без належної уваги до їх правової сторони може мати критичні наслідки.
Такими питаннями є все, що пов’язано з тривалими відносинами між людьми для досягнення значних цілей – інвестування в будівництво, позика майна, інші відносини, які передбачають поетапне виконання зобов’язань чи їх відстрочення, а також питання щодо яких виник спір.
Для того, щоб ефективно вирішувати питання правового характеру необхідно добре розібратися в ситуації, правильно структурувати та оцінити її правову сторону, обрати необхідний правовий механізм вирішення питання та вірно його реалізувати.
Вирішення правових питань потребує правильного виконання інтелектуальної та технічної роботи. Інтелектуальна частина роботи є визначальною. Вона потребує знання своїх прав, свобод та обов’язків, можливостей, порядку та меж їх здійснення, розуміння як регулюються відповідні відносини в державі. В такій роботі важливо вміти правильно розпочати відповідні відносини, поводитись в рамках цих відносин та завершити їх, вміти запобігти спорам та подбати про своє правове становище у разі їх виникнення.
Обсяг та глибина інтелектуальної частини роботи залежить від конкретної ситуації. В багатьох випадках інтелектуальну частину роботи не можливо провести на належному рівні без професійної правничої допомоги, що базується на ґрунтовних знаннях у відповідних галузях права та досвіді у правозастосовній діяльності.
Щоб розібратись в завданнях, які стоять при вирішенні конкретних правових питань, зрозуміти в якій мірі може знадобитись професійна правнича допомога та як її отримати, усі правові питання варто поділити на неспірні та спірні.
Неспірні правові питання
Неспірними правовими питаннями є ті, в яких ми не стикаємось із супротивом при реалізації наших прав та свобод. У цих питаннях, як правило, є достатньо часу для прийняття рішень та широкий вибір можливих їх варіантів.
При вирішенні неспірних правових питань головними завданнями є отримання відповідної правової інформації, правильна оцінка ситуації та своїх намірів, підготовка необхідних документів та вчинення належних дії.
Обсяг та глибина інтелектуальної роботи з вирішення цих питань є порівняно не значними. В багатьох випадках ми самі можемо справитись як з інтелектуальною, так і з технічною частиною роботи у неспірних питаннях, скориставшись безоплатними видами правничої допомоги. Оплатні види правничої допомоги можуть знадобитись лише тоді, коли ми обмежені в часі або ж коли відчуваємо, що безоплатної правничої допомоги нам не достатньо, щоб прийняти та реалізувати наші рішення.
Слід пам’ятати, що правильно вирішуючи неспірні правові питання ми створюємо собі надійну основу для нашого подальшого життя, робимо його більш спокійним та передбачуваним, запобігаємо небажаному сторонньому втручанню в нього та зберігаємо свої сили, час та кошти.
Спірні правові питання
До спірних правових питань слід відносити питання, де є конфлікт щодо реалізації певних прав та свобод або коли мова йде про обвинувачення в неправомірній поведінці.
Особливість спірних правових питань полягає в тому, що вони досить часто виникають неочікувано, в значній мірі залежать від дій та рішень інших осіб, потребують чіткої та зваженої нашої реакції, яка має бути реалізована в обмежений період часу. Вирішення усіх спірних правових питань здійснюється на принципах змагальності сторін, що означає те, що сторони спору мають у відповідній мірі обґрунтувати свої вимоги та заперечення.
При вирішенні спірних правових питань головними завданнями є отримання відповідної правової інформації, правильна, всебічна та глибока оцінка ситуації, формування своєї правової позиції, яка з огляду на існуючий правопорядок має пояснити вчинені нами дії та наші наміри по вирішенню спору, сформувати своє бачення щодо справедливого рішення у спорі, обрати правильний спосіб захисту та вчинити правильні дії по його реалізації. Обсяг та глибина інтелектуальної частини роботи з опрацювання цих питань є значними і залежать від позиції іншої сторони спору.
Ефективне вирішення абсолютної більшості спірних правових питань не можливе без отримання професійної правничої допомоги як в інтелектуальній так і в технічній частині роботи.
Варто пам’ятати, що результати вирішення спірних правових питань практично завжди стають основою для подальших відносин з іншою стороною спору. Кінцевий результат вирішення спору дуже важко змінити, а тому практично єдиним способом вплинути на такий результат є вчинення правильних дії щодо захисту своїх прав та інтересів на стадії вирішення спору.
Способи отримання правничої допомоги
Найбільш відомим для всіх способом отримання професійної правничої допомоги є звернення до адвоката.
Адвокати й насправді є універсальними фахівцями в галузі права та можуть запропонувати найширший перелік видів правових послуг. Адвокати практично завжди працюють на комерційних засадах, хоча в окремих випадках вони можуть діяти в рамках благодійництва або в рамках програм з надання безоплатної правничої допомоги.
У спірних правових питаннях альтернативи звернення до адвоката практично не існує.
Слід пам’ятати, що деякі категорії людей можуть отримати у спірних правових питаннях повноцінну правничу допомогу адвоката на безоплатній основі відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Така правнича допомога іменуються вторинною та надається центрами з надання безоплатної правничої допомоги та адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу. Право на вторинну безоплатну правничу допомогу мають малозабезпечені особи, діти, внутрішньо-переміщені особи, ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України та деякі інші категорії людей. Безоплатна вторинна правнича допомога включає такі види правових послуг як захист, здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складення документів процесуального характеру.
Що ж стосується неспірних правових питань, то в них цілком можливо обійтися й без допомоги адвоката. Такими альтернативними способами отримання правничої допомоги, якими є:
- Отримання безоплатної правової інформації із загальнодоступних інтернет-ресурсів. Така інформація доступна у вигляді:
– текстів актів законодавства України. Основним безкоштовним джерелом інформації про актуальний зміст законодавчих актів України є інтернет-сайт https://zakon.rada.gov.ua/laws/main. Маючи справу з актами законодавства важливо правильно розуміти їх юридичну силу, зважати на предмет їх регулювання та дію їх норм у просторі та часі. Варто враховувати, що в окремих випадках для правильного застосування норм законодавства потрібно враховувати їх офіційні тлумачення та судову практику;
– офіційних консультацій, роз’яснень та повідомлень органів влади. Головним їх джерелом є інформація, розміщена на офіційних сайтах цих органів;
– опублікованих для загального доступу консультацій правових організацій та окремих фахівців в галузі права. Достатньо ґрунтовна, розгорнута та структурована правова інформація щодо актуальних правових питань наведена на Довідково-інформаційній платформі правових консультацій офіційного сайту Безоплатної правової допомоги https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php. Консультації окремих фахівців в галузі права варто приймати до уваги в поєднанні з правовою інформацією, отриманою з інших джерел. Слід пам’ятати, що консультації окремих фахівців є їх точкою зору, яка базується на їх досвіді та уявленнях щодо певної ситуації. Усі консультації можуть втрачати актуальність з часом.
- Отримання безоплатної первинної правничої допомоги, що надається органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, центрами з надання безоплатної правничої допомоги і деякими іншими установами та особами відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Така правнича допомога надається будь-якій людині, яка перебуває під юрисдикцією України, та полягає в інформуванні особи про її права, свободи та обов’язки, порядок їх реалізації та виконання, відновлення прав у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Безоплатна первинна правнича допомога включає такі види правничих послуг як надання правової інформації, надання консультацій і роз’яснень з правових питань, складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру), надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правничої допомоги та медіації.
- Отримання правничої допомоги у нотаріусів. Нотаріуси, окрім вчинення передбачених законодавством нотаріальних дій, також можуть надавати правничу допомогу у вигляді консультацій з правових питань та складання окремих правових документів непроцесуального характеру.
- Отримання правничої допомоги від організацій з супроводження міграційних, патентних, дозвільних, ліцензійних, реєстраційних та інших питань. Такі організації мають чіткі алгоритми вирішення відповідних профільних неспірних правових питань. Вони можуть надавати консультації з правових питань, допомогу в складанні правових документів непроцесуального характеру та послуги з представництва інтересів при вчиненні юридично-значимих дій.
Слід пам’ятати, що вирішення правових питань не терпить безвідповідального відношення та незважених рішень. Правові питання не варто недооцінювати, проявляти в них самовпевненість та нехтувати правничою допомогою, яка в більшості випадків є цілком доступною. Своєчасне та правильне вирішення правових питань допомагає вибудувати та підтримувати хороші стосунків з іншими людьми, дозволяє повноцінно користуватись можливостями, які надає нам життя в суспільстві, забезпечує наше стабільне та безпечне майбутнє.