Спори виникають тоді, коли поведінка одних людей не відповідає очікуванням інших, сприймається кимось як шкідлива для їх діяльності чи життя, або такою, що шкодить загальносуспільним інтересам. Спори можуть стосуватися меж реалізації людиною її прав, свобод чи виконання обов’язків, або ж виникати з приводу обвинувачення когось у неправомірній поведінці.
Спірні ситуації не є приємними, вони зупиняють реалізацію наших планів, забирають сили, час та можливості. Чим довше ми залишаємось в рамках неврегульованого спору, тим сильніше він впливає на наше життя.
На щастя, правопорядок, який склався в нашій державі, дозволяє вирішувати абсолютну більшість спорів правовим шляхом. Лише правове вирішення спору може гарантувати стабільний результат, який буде визнаватись іншими та який можна захистити.
Вирішення спору правовим шляхом потребує досить глибокого розуміння ситуації, її правової сторони та практично завжди потребує професійної правничої допомоги адвоката.
Деякі категорії людей можуть скористатись безоплатною правничою допомогою адвоката, що надається відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Але в більшості випадків виникає потреба скористатись оплатними послугами адвоката.
При звернення за оплатними послугами адвоката виникають питання як обрати потрібного адвоката, які умови надання правничої допомоги варто з ним узгодити та як правильно взаємодіяти з адвокатом, щоб його допомога у вирішені спору була максимально ефективною, а витрати на неї були виправданими.
Вибір адвоката
Адвокати працюють як самостійно, так і в складі адвокатського бюро, адвокатського об’єднання чи іншої юридичної особи.
Частина людей схильні обирати адвоката по рекомендації знайомих, інші ж при виборі довіряють брендам, покладаються на свої враження від сайту, офісу та перші враження від самого адвоката, зважають на легкість замовлення послуги. Проте, такі критерії не є об’єктивними та достатніми при виборі адвоката.
Головним критерієм вибору адвоката має бути наявність в нього достатнього розуміння предмету спору та позитивного досвіду ведення відповідних справ.
Жодна людина не є універсальною. Бути добрим спеціалістом можливо лише на досить вузькому напрямку роботи. Правова складова присутня практично в будь-якій сфері життя людини і вирішення спірних питань часто потребує відповідних знань та врахування особливостей правового регулювання у таких сферах.
Найбільш значний поділ адвокатів відбувається на фахівців кримінального профілю та цивільного профілю.
Захист у кримінальних справах передбачає змагання зі стороною обвинувачення керуючись презумпцією невинуватості особи, тоді як у цивільних справах змагаються між собою дві юридично рівні сторони, які мають обґрунтувати та довести свої позиції. Процес захисту у кримінальних та цивільних справах має кардинальні відмінності, зокрема в частині предмета та меж доказування, порядку подання доказів, процесуальних дій та механізмів їх вчинення. З часом у адвокатів, які ведуть справи одного з цих профілів, формується відповідна модель поведінки та вирішення питань, які в справах іншого профілю можуть бути недоречними.
Адвокати кримінального профілю мають необхідні навики для успішного ведення також справ про притягнення особи до адміністративної відповідальності, а цивільного профілю – справ, які вирішуються в порядку господарського та адміністративного судочинства.
Спірні справи кримінального та цивільного профілю мають ще більш детальну спеціалізацію. Кримінальні справи за предметом правопорушення поділяють на загальні, економічні, службові, корупційні тощо. У цивільних спорах вирізняють справи з приводу договірних чи недоговірних зобов’язань, податкові, сімейні, спадкові та інші справи.
Переконатись в наявності позитивного досвіду адвоката у відповідній категорії справ можна проаналізувавши одну чи декілька його судових справ за текстами винесених в них судових рішень, що містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Іншим важливим критерієм вибору адвоката є наявність у нього достатнього часу для ведення справи. Вирішення спірних справ, як правило, є тривалим процесом, який займає місяці, а інколи й роки. Протягом цього часу адвокат має в достатній мірі знати усі важливі деталі спірної справи, контролювати хід справи та вчиняти необхідні процесуальні дії. Обираючи адвоката варто поцікавитись про кількість справ, які наразі перебувають у нього в роботі та чи дозволить ця кількість приділити йому належну увагу вашій справі.
Обираючи адвоката бажано отримати консультації щодо справи у декількох з них та оцінити їх пропозиції щодо ведення справи.
Варто обирати адвоката в підході до роботи якого поєднуються добре розуміння предмету спору, наявність досвіду ведення відповідної категорії справ, реальна та всебічна оцінка ситуації, оцінка позиції опонента та ризиків, бачення варіантів справедливого рішення у спорі та способів правового вирішення ситуації, зрозумілі та відповідні ситуації умови визначення вартості послуг та оплати, уважність до реалізації права клієнта на стягнення витрат на вирішення спору з іншого учасника спору. При цьому, слід уникати адвокатів, які пропонують рішення у спорі без детального вивчення ситуації, спонукають до нових конфліктів із іншою стороною спору, особами, які вирішують спір чи вчиняють процесуальні дії, які пропонують вступати в процеси без обговорення їх можливих результатів та нехтують належною підготовкою до таких процесів, які не готові до рівноправних відносин із клієнтом, пропонують нечіткі умови оплати та без належних обґрунтувань вимагають значної передоплати їх послуг.
Визначення умов роботи адвоката
Ведення справи адвокатом в більшості випадків передбачає донесення ним позиції свого клієнта іншим учасникам процесу, прийняття відповідних рішень щодо процесуальних питань, предмета спору та роботу з доказами. Надаючи адвокату повноваження на вчинення таких дій важливо бути впевненим, що він достатньо відповідально віднесеться до надання своїх послуг. Будь-які непорозуміння чи неузгодженості у відносинах з адвокатом можуть мати критичні наслідки для клієнта. Зміна адвоката на певних етапах вирішення спору може бути дуже непростою задачею.
Практично усі види правових послуг, які надаються адвокатом, потребують укладання договору про надання правничої допомоги. Укладаючи такий договір варто узгодити з адвокатом та зафіксувати ряд ключових умов, які зроблять ваші відносини рівноправними, прогнозованими та мінімізують ризик виникнення непорозумінь в процесі надання послуг.
Такими умовами є:
- повноваження та межі відповідальності адвоката при веденні справи;
- порядок обміну інформацією, доказами та матеріалами, необхідними для ведення справи клієнта;
- терміни виконання адвокатом доручень та вчинення необхідних процесуальних дій;
- порядок звітування адвокатом про виконану роботу та її результати;
- порядок фіксації наданих послуг;
- порядок визначення вартості послуг та її оплати;
- порядок дострокового розірвання договору.
Узгоджуючи питання щодо умов оплати послуг адвоката варто зважати, що робота адвоката в більшості випадків має бути висококваліфікованою, а тому і заробіток, на який орієнтується адвокат є вище середнього. При цьому в вартість роботи адвоката включено податки, які він має сплатити з отриманого доходу, витрати на організацію його робочого місця, оплату праці його помічників, бухгалтера, технічних спеціалістів тощо. Залежно від організації роботи адвоката розмір таких витрат може доходити до 50% від розміру отримуваного ним доходу. Деякими радами адвокатів регіонів затверджено рекомендації щодо мінімальних ставок адвокатського гонорару, відповідно до яких мінімальний розмір погодинної ставка адвокатського гонорару становить 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на день оплати.
В більшості спорів, які вирішуються у судовому порядку, варто застосовувати максимально чіткий порядок визначення вартості послуг адвоката, що базується на погодинній ставці та застосуванні фіксованої вартості лише до окремих видів правових послуг. Це пов’язано із тим, що в таких спорах зазвичай вирішується питання про розподіл витрат сторін за результатами вирішення спору, і такий порядок ціноутворення максимально знижує ризик неврахування судом витрат сторони на професійну правничу допомогу у відповідній справі.
Що потрібно, щоб зробити професійну правничу допомогу ефективною
Ефективність професійної правничої допомоги краще всього визначати виходячи з критерію втрат, яких відповідна сторона спору зазнає при його вирішенні.
При вирішенні спору не можливо повністю уникнути втрат. Такими втратами є втрата часу, можливостей, непродуктивне використання ресурсів, прямі втрати майна та грошових коштів чи погіршення правового становища, витрати на вирішення спору.
Допомога адвоката має мінімізувати такі втрати, убезпечити наявні можливості та ресурси від впливу на них спірної ситуації та забезпечити отримання від іншої сторони спору компенсації понесених витрат на вирішення спору.
Максимально скоротити час на вирішення спору допоможе правильне визначення способу вирішення спору, уникнення непродуктивних процесів, що досягається, зокрема, шляхом правильного реагування на дії та рішення опонента.
Убезпечити наявні можливості та ресурси від впливу на них спірної ситуації можливо поклавши основне навантаження по вирішенню спору на адвоката.
Мінімізувати втрати майна та коштів, що є предметом спору, та не допустити погіршення правового становища можна завдяки юридично зваженим діям та рішенням, вчинення та прийняття яких має забезпечити адвокат.
Компенсацію витрат на вирішення спору, в тому числі на оплату послуг адвоката, можна отримати з протилежної сторони спору. Для цього потрібно правильно обрати спосіб вирішення спору, виграшну позицію у спорі, правильно реалізувати її та правильно заявити такі витрати.
Ефективність правової допомоги забезпечується найоптимальнішим поєднанням результатів його роботи по кожному із вказаних критеріїв.
Варто зважати, що вирішення спірних правових питань є надто складним процесом. Цей процес не варто розпочинати без належної правової підтримки. Правильній вибір адвоката, правильна організація взаємодії з ним та чіткий і методичний підхід до ведення справи завжди забезпечать позитивний ефект, якого не можливо досягти без такої допомоги.